למי קראת מישקה?


מי זוכר איפה הוא היה ב 4 בפברואר 1997, ליל אסון המסוקים? אני חושב שכל אדם שהיה אז בוגר, זוכר זאת היטב. אני הייתי חייל בקורס סמלים ביחידת מודיעין השדה בה שירתתי. הייתי בצאלים יחד עם חבריי לצוות. היה חורף וקר, אבל באותו לילה זה לא היה הקור שהקפיא אותנו. שמענו על האסון ונחרדנו. נפלו לנו חברים מהיחידה וגם מבית הספר. באסון המסוקים נפל גם אסף סיבוני ז"ל, בן קיבוץ ניר עם. למדתי עם אסף יחד באותה כיתה, בבית הספר האזורי "שער הנגב".

יחד איתנו למד גם נדב בן הלל מקיבוץ ניר עם. נדב הרכיב משקפיים והשם "מישקה" הפך להיות שם החיבה שלו. יותר משם חיבה – זה היה כינויו בפי כל. דווקא במקרה הזה לא היה מדובר ברוע של ילדים הלועגים לחברם המשקפופר, את נדב כולם אהבו והעריכו. זה פשוט היה שם שהתגלגל יפה והוסיף חן והומור לחיים. את השם הזה המציא ככל הנראה אסף סיבוני ז"ל. 

כאשר התחלתי להרהר בדבר פתיחת אופטיקה פרטית היה לי ברור, כמעט מהרגע הראשון, ששם המקום יהיה "מישקה". שם שמחבר אותי לשנות נעוריי, למדשאות רחבות הידיים בחצר בית הספר. שם עם קונוטציה לחלוצים שבאו לנגב והפריחו את השממה. שם של קיבוצניקים של פעם. השם "מישקה" מתחבר עם תמצית הווייתי.

בחודש יולי 2012 התפרסמה בעיתון "שער הנגב" כתבה על "מישקה", במסגרת המדור ליזמויות איזוריות. בעקבות הכתבה קיבלתי טלפונים מאנשים תומכים ומתעניינים והרבה חיזוקים חיוביים מסביבתי הקרובה. שום דבר לא הכין אותי לשיחת טלפון  אחת חשובה במיוחד.

הייתי בבריכת השחייה עם ילדיי, יצאתי מהמים והטלפון בדיוק צילצל. בצד השני ענתה אשה. "שלום, אני מדברת עם ארנון? מדברת שלומית סיבוני". שלומית היא אמא של אסף. היא שאלה מה מקור השם "מישקה". דיברנו והיא סיפרה שלדעתה אסף הוא שהמציא את הכינוי לנדב.

אני נזכר באסף מידי פעם. בימי הזכרון, במצפור על שמו הצופה על עזה ובאירועים שונים שהמדינה שלנו יודעת לספק. אבל מה תאמר לאם שכולה שעבורה כל יום הוא יום זיכרון? אני ידעתי רק לומר, שאם ה"מישקה" שלי הוא עוד הנצחה לאסף, אני רק יכול לברך על כך.

בהזדמנות זו אזכיר גם את טל ניר ז"ל בת קיבוץ מפלסים, שלמדה גם היא איתנו בבית הספר. טל נהרגה בפיגוע אוטובוס בכפר דרום שברצועת עזה, בדרכה לבסיס פיקוד דרום.

טל ואסף נשארו חיילים ואנחנו התבגרנו, טיילנו, השכלנו, הקמנו משפחות ופיתחנו קריירות. בעוד אנו חיים את חיינו,

 נזכור אותם.

מוזמנים להגיב

comments