חלוצה עם דף פייסבוק


 מי לא מכיר את גיטה מושקובסקי? אספר לכם עליה. גיטה היתה ממייסדי קיבוץ רוחמה, מהחלוצים שבנו לנו מדינה. מדינה שבה אנו מגדלים ילדים, הולכים לעבודה ומשחקים עם הסמרטפון החדש שלנו. גיטה היתה אשה משכילה, אשת ספר ואשת שיחה. היא היתה אחות במקצועה, אחות בקיבוץ רוחמה ואחות בבית הספר האזורי "שער הנגב". אני עצמי נדקרתי על ידיה בטוסיק, בהיותי תלמיד בבית הספר היסודי. אז הילדים היו מקבלים חיסונים בבית הספר.

גיטה היתה הסבתא של אשתי והיא הלכה לעולמה בחודש אפריל 2012 , החודש שבו "מישקה" פתחה דלת אדומה לציבור הרחב. מעבר להכרותי האישית עמה, גיטה היתה אייקון אזורי. רבים מתושבי המועצה האזורית "שער הנגב" הכירו את גיטה ואהבו אותה. חודש לפני לכתה, כשחגגה את יום הולדתה ה-95, נכתבה עליה כתבה בעיתון האזורי.

עבורי גיטה מייצגת את סיפור הקהילה שלנו. הגיעה בחורה צעירה עם עוד חברים צעירים לאזור מרוחק ושומם, ויחד הם הקימו קיבוצים, משפחות וחיים משותפים. השנים חלפו והחברים הצעירים התבגרו וגם זקנו. הקיבוצים שינו פניהם והטרמינולוגיה השתנתה גם כן. מ"שותפות מלאה" ל"ערבות הדדית" וכיוצא באלו מילים גדולות.

במסגרת פעילותי ב"מישקה", הרציתי בהתנדבות ב"יחדיו", מועדון לגמלאי המועצה האזורית "שער הנגב". המקום מקסים, רחב, מואר ופעיל. מכבד מאוד את זקני השבט שלנו, קצה הפרמידה הקהילתית שלנו. הרצאתי להם על מבנה העין, ליקויי ראיה, מחלות עיניים ופתרונות אפשריים. הם היו קשובים, חדים ונחמדים. ראיתי בדמיוני את גיטה יושבת ביניהם ומקשיבה.

חודש לאחר מכן התקשרה אלי חברת קיבוץ ניר-עם, בת שמונים וקצת, עם נפש של סטודנטית ודף פייסבוק. היא רצתה לבוא לבדיקה, אך כחלוצה ללא רשיון נהיגה וללא רכב, התקשתה להגיע. סידרתי לה הסעה הלוך ושוב לקליניקה ביד מרדכי. בדקתי את ראייתה והתאמתי לה משקפיים.  את מה שלא יכלו העדשות לתקן, שיפרו ההקשבה, ההסברים והחברותא.

רק בסוף אותו יום הבנתי מה עשיתי וכמה שמחתי על כך. במאמץ קטן מצידי יצאה החברה לבוקר  שובר שגרה מחוץ לבית, לבילוי במקום נעים בקיבוץ שכן. אני חושב שהיא נהנתה להווכח שהדור הצעיר לא שוכח את המייסדים. הקשר הקטן שנוצר בינינו מילא אותי סיפוק וגאווה.

בעיניה ראיתי את גיטה, הסבתא של כולנו. אישה גאה שעבודה קשה לא מפחידה אותה. אשה שהקשר  עם הצעירים ועם העולם המשתנה מפיח בה רוח חיים. באותו רגע הייתי שותף לכל זה, וזה היה כבוד גדול עבורי.

מוזמנים להגיב

comments