עין עצלה


סומכים עלינו

תינוקות וילדים עלולים לסבול ממגוון ליקויי ראיה, ביניהם קוצר ראיה, רוחק ראיה, פזילה ועוד.

ילד שראייתו לקויה אינו בהכרח מודע לכך, משום שאינו מכיר מצב אחר. כמו כן, ישנם לקויי ראיה שאינם באים לידי ביטוי בראיה מטושטשת, אלא בקשיי ריכוז, עייפות וכו'. במקרים רבים, ההורים והצוות החינוכי יתקשו לשים לב שקיימת בעיה.

במצב של לקות ראיה, כגון הבדל תשבורתי בין העיניים, פזילה או צניחת עפעף, המוח “יבחר” את העין הטובה וירכז את כל המאמצים בהתפתחותה, על חשבון העין השניה. אם הבעיה לא תטופל בזמן, חדות הראיה  של העין תהיה תמיד מוגבלת.

לכן חשוב לאתר בעיות אופטומטריות מוקדם ככל האפשר ולבצע מעקב שגרתי.

כיצד בודקים ילדים ?

אופן הבדיקה תלוי בגיל הילד ובנכונותו לשתף פעולה.

עקרונית, כל בדיקה מורכבת מחלק אוביקטיבי ומחלק סוביקטיבי. ככל ששיתוף הפעולה גבוה יותר, ניתן משקל רב יותר לחלק הסוביקטיבי. כמובן שתינוק יבדק באמצעים אוביקטיבים בלבד.

בגיל שישה חודשים מערכת הראיה מגיעה ליציבות ולבשלות תפקודית. לכן, כבר בגיל חצי שנה ניתן להתחיל לבצע בדיקות ראיה לתינוקות.

הבדיקה מתבצעת באמצעות רטינוסקופ (פנס מיוחד) ועדשות אופטיות. האופטומטריסט מבצע ניתוח של החזר קרני האור מהעין, קובע את הערכתו לגבי מצב העין ומחליט אם יש צורך במעקב או בהמשך טיפול. הבדיקה אינה מכאיבה ואינה מזיקה לתינוק.

 

אנו במישקה, רואים נושא זה כחשוב ביותר. מתוך חזון לקידום הבריאות הראיתית, וכתרומה לקהילה, בדיקות אלו מבוצעות  ללא תשלום. אל תתעצלו, עתיד הראיה שלהם – בידיים שלנו.